Bedelli sözlük
derdimizi tam anlatamiyoruz Bedelli Sözlük
Kaçak 2Sen Askerde Cok Dayak Yersin 1kamuda memurum 3Askerlik Tecil 56pasaport 2üniversite terk tecil mümkün mü 1Kamuda calisiyorum tecilim bittigi zaman isten cikarma olur 19bakaya ve yoklama kacaklarinin guncel durumu 1288 liler ne durumda 4eve polis gelme olayi 2Bedelli konusunda duyum alan varmi 5Isyerine yazi gelme ihtimalini arttiran sebepler 6celp dönemi tercihi 1Askerlik subesinden tebligat 4para cezalari 82018 11Bedelli Askerlik Son Durum Teorileri 1390 dogumlular son tecil tarihi 1derdimizi tam anlatamiyoruz 3Bedelli Nedenleri 19Kilodan muaf 7Tebligat 11emresar 1askere gitmeyen sivil ölüme mahkum ediliyor 1201120142017 4
güncel başlıklar

derdimizi tam anlatamiyoruz

1. Bedelli askerlik için sesimizi duyurmaya çalışırken farklı algılar ortaya çıkmaya başladı. Son zamanlarda bunu sosyal medya çalışmalarında rahatlıkla görüyoruz. "birlikte başaracağız" derken gerçek anlamda birlikte çalışmamız gerekiyor.

Sanırım karşı çıkan olmayacaktır; ortak sorunumuz askerlik engelidir. Çözümümüz ise çıkabilen en kısa zamanda bedelli askerlik çıkmasıdır.

Sorunumuzu anlatabildiğimiz en özgür ortam sosyal medya ve çeşitli web sayfaları. Web sayfası olarak bedelliaskerlikplatformu.com üstüne düşeni fazlasıyla yapıyor. Sosyal medyada ise özellikle twitter çok iyi bir anlatım aracı. Twitter'da @ferhatdogan (ferhat doğan) çok iyi liderlik yaptığını düşünüyorum. fakat bunun dışında bazı düzensizlikler var. Düzensizlikler derdimizi yanlış anlatmaya sebep oluyor.

Örneğin @ferhatdogan dışında da sosyal medyada belli bir popülerliğe ulaşmış kişiler var. Bu kişilerin yazdığı bazı yazılar yanlış anlaşılıyor. Hataları anlatmak istiyorum;

siyasetçilere "oy vermeyiz haa!" gibi mesaj atanlar var. "Ne güzel işte" diyen varsa aslında güzel falan değil. Çünkü bizim derdimiz siyaset değil. Derdimiz bir an önce bedelli askerliğin çıkması. bedelli askerliği siyasetçilerin eline seçim malzemesi olarak vermememiz gerekiyor. aksi halde 2019 seçim malzemesi olarak kullanılmaya başlanacak. 2019'a kadar beklemeyi hiç birimiz istemiyordur.

yine bazı arkadaşlar bedelli askerlik çıksın mesajı vermek yerine "askerlik sistemi değişsin" gibi mesajlar veriyorlar. bence en büyük hata bu. boşu boşuna olumsuz tepki alıyoruz. askerlik sisteminin doğru olduğunu savunmuyorum ama yeni bir şey için öneri vermeye toplanmadık. yukarda da belirttiğim gibi asıl amacımız bedelli askerliğin çıkması olmalı. bedelli askerlik çıktıktan sonra askerlik sisteminin değişmesi ayrı bir savaş verilebilir. ama şuan bunun yeri olduğunu düşünmüyorum. tam olarak ilk etapta bedelli askerliğin çıkmasına odaklanmalıyız. diğerleri ikinci, üçüncü evreler olabilir.

bedelli askerlik için çok fazla argüman sunmaya gerek yok aslında. şuan bizim baskı kurmamız için yeterli olan malzeme "ekonomik kriz" olmalıdır. bedelli askerlikten doğacak kaynak tüm ülke vatandaşları için karşı çıkılabilir bir öneri değildir. çünkü faizler, zamlar, dolar, euro aldı başını gidiyor. bakanlıklar kaynak yaratmaya çalışıyor. bedelli askerlikten daha iyi bir kaynak düşünülebilir mi? devlette eminim bedelli askerliği kamuoyuna açıklarken ekonomik krizi çok iyi bahane edebilir. dediğim gibi kimsenin karşı çıkamayacağı bir madde bu. bizim de tamamen buna odaklanıp, sosyal medyada bedelli askerlikten doğacak kaynakları, ekonomik krizi sürekli hatırlatarak baskı kurmamız gerekiyor.

kısaca demek istediğim kendi içimizde bütünleşip, tek bir mesajı vermeye başlamamız gerekiyor. farklı konuşmalar ve yükselen sesler olumsuz şekilde bize geri dönebiliyor.


2017-10-27 20:55:46
2. ne diyelim arkadaşım ? bizi köşe bucak polise kovalatın ama ne kadar hırsız kaçakçı var sokakta gezsin biz size oy veririz mi diyelim ? iş yerine yazı gönderin bizi ekmeğimizden edin ama bir size koşulsuz oyu basarız mı diyelim ? derdim var,derdimi çözene oyumu veririm.çözmeyene vermem. 1 milyon kişi bağırıyor sıkıntımız var diye.sen diyorsun ki bizim öyle bir gündemimiz yok. ee sandık önünde de senin dertlerin benim gündemimde olmaz o zaman.


2017-12-07 11:53:53
3. Başlığı açan arkadasa katılıyorum birlik olup hepimiz aynı şeyleri soylememiz gerekiyor


2017-12-07 13:54:06

En Son Açıklama