Bedelli sözlük
bakaya ve yoklama kacaklarinin guncel durumu Bedelli Sözlük
Kaçak 2Sen Askerde Cok Dayak Yersin 1kamuda memurum 3Askerlik Tecil 56pasaport 2üniversite terk tecil mümkün mü 1Kamuda calisiyorum tecilim bittigi zaman isten cikarma olur 19bakaya ve yoklama kacaklarinin guncel durumu 1288 liler ne durumda 4eve polis gelme olayi 2Bedelli konusunda duyum alan varmi 5Isyerine yazi gelme ihtimalini arttiran sebepler 6celp dönemi tercihi 1Askerlik subesinden tebligat 4para cezalari 82018 11Bedelli Askerlik Son Durum Teorileri 1390 dogumlular son tecil tarihi 1derdimizi tam anlatamiyoruz 3Bedelli Nedenleri 19Kilodan muaf 7Tebligat 11emresar 1askere gitmeyen sivil ölüme mahkum ediliyor 1201120142017 4
güncel başlıklar

bakaya ve yoklama kacaklarinin guncel durumu

1. yapılan son düzenlemeler ile bakayaların ve yoklama kaçaklarının son durumunu ve maruz kalacakları yaptırımları toplamak istedim. Çoğu insan çevresinden duyduğu bilgilerle "şöyle yapıyorlarmış" gibi abartı düşünceleri doğru varsayıyor.

Öncelikle eski sistem ve yeni sistem arasındaki mantık farkı nedir? Eskiden bakaya veya yoklama kaçağı olmanız halinde sizi doğrudan askerlik şubeye gönderen ve askerlik şubeye gitmeniz halinde dayatma ve zorlama ile asker olduğunuz bir yapı vardı. Şuan ise o yapı tamamen kalktı. Askerlik şubeleri daha anlayışlı ve anayasal haklarınızı koruyor. Öyle ki askerlik şubeleri bile artık "Bir süre daha kaçak git, okulu bitirince belgelerini getir kısa dönem yap" diyerek sizi askerlik şubesinden yolluyorlar. Eskiden bu gibi dialoglar kesinlikle kurulamıyordu. Daha bilinçli ve haklarınıza saygı duyan personeller görev alıyor. En büyük değişimlerden birisi bu. Diğeri ise yukarıda değindim kolundan tutup askere alma olayının kalkmış olması.

Gelelim günlük hayatı nasıl etkilediğine;

Diyelim ki bir şekilde bakaya veya yoklama kaçağı durumuna düştünüz ve tecil şansınız bulunmuyor. Teslim olduğunuz anda askersiniz diye varsayalım. Bu durumda sokakta normal gezerken hiç bir yaptırımı yok. Evinize hiç bir zaman asker gelmiyor. Gelse bile kolunuzdan tutup sizi askerlik şubesine götürmüyor. Eskiden bu tip olaylar yaşanırdı. Yukarıda anlattığım değişimlerden dolayı bu durum tamamen ortadan kalktı. Kimlik kontrolü yapılan aramalar sırasında bakaya veya yoklama kaçağı olmanız anlaşılması halinde size polis veya ilgili personel tarafından bir tutanak tutuluyor. İmzalayacağınız bu tutanak özetle; 15 gün içerisinde askerlik şubesine gidip işlemlerinizi yapacağınızı, yapmamanız halinde para cezasına maruz kalacağınızı ve bunların size anlatıldığını sizinde bunu anladığınızı beyan ettiğiniz imzalı bir resmi kağıt niteliğinde.

Varsayalım 15 gün içinde gidip teslim olmadınız. Bu durumda tekrar yakalandığınızda para cezanız katlanıyor. Diyelim ilk yakalandığınızda 200tl olan borç, 2. yakalandığınızda 600, 3. yakalandığınızda 2000, 4. yakalanmada 5000 (bu miktarlar tamamen uydurma, ama mantık olarak bu şekilde katlanıyor) gibi katlanarak para cezanız artıyor.

Para cezalarını hemen mi ödüyorsunuz? Hayır. İşin zaten tam olarak kaçak kalmanıza yardımcı olan kısmı burası. Bu tip askerlik cezalarını zaten ödeyemiyorsunuz. Askerliğinizi yapıp bitirdiğinizde sizin karşınıza çıkıyor.

Yukarıdaki tabloya uzaktan bakıp, parçaları birleştirince şöyle bir manzara karşımıza çıkıyor; kaçak olarak yakalandığınız her ortamda bir tutanak imzalayıp askerlik şubeye gitmeniz "rica ediliyor". Bu ricayı yerine getirmezseniz para cezası alıyorsunuz. Para cezası ödemezseniz, mevcut para cezalarınız katlanarak büyüyor. Hiç bir şekilde zorla askere gönderilmiyorsunuz. Bu durumda sonsuza kadar para cezanız büyüyerek kaçak olarak sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Para cezaları ne olacak peki? Bedelli askerlik çıkması halinde, mevcut (geçmiş veya gelecek için) tüm bakaya veya yoklama kaçaklığından doğan borçlarınız siliniyor. Yani tutanaklar sırasında kesilen o cezaların tamamı iptal olacak. Sadece bedelli askerlik ücretini ödeyeceksiniz. Bedellinin çıkması sırf bu haliyle bile gerekli.

Peki bakaya veya yoklama kaçağı olmak hayatı neden olumsuz etkiliyor?

1- Psikolojik olarak çok ağır bir durum. Stress günümüzün en büyük sorunu. Anksiyete, Panik Atak vb. onlarca hastalığı besliyor.
2- Otellerde kalmanız halinde sabahın ilk ışıklarıyla polis otele geliyor. Çünkü oteller kimlik bilgilerinizi polise bildirmek zorunda. Gbt'den kaynaklı onlarda otele gelip size yukarda anlattığım tutanağı imzalatıp dönüyorlar.
3- Şehirler arası otobüs yolculuklarında OHAL nedeniyle şu dönem yollarda aramalar oluyor. Otobüs durdurulup kimlikler toplandıktan sonra bir anda isminiz otobüs içinde yankılanır. Tutanak imzalatıp sizi geri otobüse yollarlar.
4- Bir işyerinde çalışmaya başlamanız halinde, işyerine uyarı gönderiliyor. Uyarı içeriği ise özetle şu şekilde; çalışan kişinin askerlik durumu nedeniyle 15 gün içerisinde askerlik şubeye gitmesi gerektiği ve kişinin işten çıkartılmaması durumunda işyeri sahibinin hapis ve para cezası ödeyeceği ihtarı gidiyor. Bu demek oluyor ki artık işsizsiniz. Kayıt dışı çalışmamanız halinde çalışarak para kazanma kanalınız tamamen kapanıyor.
5- Yurtdışı uçak seferlerinde mutlaka polis sizi çeviriyor. Orada şansınız yaver giderse tutanak doldurup uçağa yetişebiliyorsunuz. Şansınız yoksa gözaltı gibi bir işlem başlıyor ve ifade verip durumunuz (ülkeden mi kaçıyorsunuz gibi sorulara yanıt aranıyor.) anlaşılmaya çalışılıyor. Yurtdışı yasağınız yoksa tutanak doldurup uçağa yetişmeye çalışabiliyorsunuz. Engel varsa biletiniz yanıyor. ( Yurtiçi uçak seferlerlerinde gbt sorun olmuyor. Şehirler arası yolculukta hatta en sorunsuzu uçak yolculuğu )

Özetle şuan askere dilediğiniz sürece gitmeyebiliyorsunuz ama bunun zorlukları oluyor. O zorluklar ise sosyal olarak kısıtlamalar ve maddi kaynakların kesilmesi anlamına geliyor. Bunu karşılayabilenler bedelliyi bekleyebilir ama sürdürebileceğinden endişesi olanların daha fazla cezai işleme girmeden askerliği aradan çıkartması mantıklı görünüyor.

Fırsatım oldukça güncellemeye çalışacağım.


2017-10-21 19:41:42
2. 31 aralık 2017'de tecil bitiyor. Büyük bir reklam ajansında çalışıyorum. Bedelli çıkana kadarda askere gitmeyi düşünmüyorum. Belki lisans tamamlayıp 6 ay giderim ama yine 4 dersim kaldı 2018 temmuza kadar kaçmam gerek. Diyelimki iş yerime çıkarılmam ile ilgili mektup gitti. Beni tazminatsız mı çıkarırlar yoksa kıdem tazminatı ödeyipmi çıkarırlar. Yada Mektup gitmemesi için temmuz ayna kadar bişeyler yapabilir miyim? Kimseden net cevap alamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim


2017-10-26 22:13:18
3. Cevap verecek kimse yok mu?


2017-10-26 23:55:02
4. Bu işten çıkış ve tazminat hakkında bilgisi olan veya böyle bir olay yaşayan varsa yazabilir mi? Bakayalar için önemli bir konudur.


2017-10-26 23:56:37
5. mehmet939 Tecilinin bitmesi ile okulunun bitmesi arasında 7 aylık bir fark var. askerlik şubeye başvurursan yoklamaya sokup seni 4-5 gün içinde taburuna yolluyorlar. o yüzden kısa dönem düşünüyorsan teslim olman alehine olur. En azından 6 ay beklersin ama hem kısa dönem yaparsın, hem okulu bitirmiş olursun. Diğer türlü 12 ay askerlikten sonra döndüğünde birde kalan dersleri vermekle uğraşıp çok fazla zaman kaybedersin. Yerinde olsam işten atılsam bile okulu bitirmek için beklerdim.

Gelelim işten atılma mevzusuna.. İşletme senin kaçak durumunu biliyorsa askerlik şubeden kağıt gelmese bile seni işten atmakla yükümlü. Seni kovmak gibi bir niyetleri zaten yoksa şubeden uyarı kağıdının gelmesini beklerler. Çünkü seni çıkartmaları işlerin aksamasına neden olur. Bunu da hiç bir işletme istemez. Kağıt geldikten sonra sana ihbar sürelerini kullandırmak ve kıdem tazminatını ödenmek zorundalar.


2017-10-27 06:39:29
6. Bir arkadasimin yeri belli oldu Kasim celbine kamuda calisiyor rapor ayarlayamadi hic bir yer vermiyor
Gitmese sonuc ne olur ya da cozum oneriniz var mi
Cok zor durumda maddi durumlardan gidemiyor
Bilgisi olan varsa yardim edebilir mi arkadaslar


2017-10-27 11:39:29
7. Bir arkadasimin yeri belli oldu Kasim celbine kamuda calisiyor rapor ayarlayamadi hic bir yer vermiyor
Gitmese sonuc ne olur ya da cozum oneriniz var mi
Cok zor durumda maddi durumlardan gidemiyor
Bilgisi olan varsa yardim edebilir mi arkadaslar


2017-10-27 11:41:01
8. esat58 kamu çalışanları özel sektöre göre biraz farklı. çünkü sonuçta devlet kurumunda çalışıyorsun. işverenin doğrudan devlet. devlet kendine hapis cezası veremeyeceği için orada işler biraz karışık.

komu çalışanları şu başlığı takip etsin lütfen: http://bedellisozluk.com/w/Kamuda-calisiyorum-tecilim-bittigi-zaman-isten-cikarma-olur


2017-10-27 16:21:45
9. sen askerde cok dayak yersin
Çok teşeklür ederim hocam yararlı oldu. Mecbur 7 ay kaçıcaz okul bitince gidicem. Tazminatıda inş verirler. Mektup gidene kadar haberleri olmayacak çünkü söylemedim. Gittiği yere kadar çalışıcam. Teşekkürler.


2017-10-28 20:57:10
10. merhabalar
ben Haziran 2013 te liseden mezun oldum ve 3 yıllık tecil hakkımı kullandım. 1 Ocak 2017 de tecilim bitti. Bazı özel sebeplerden dolayı henüz askere gidemedim bunun yanısıra Temmuz 2017 de 15 gün içinde şubeye gitmem gereken bir tutanak imzaladım. Şimdi askere gitmek istiyorum sormak istediğim soru şu beni direk 2 gün içinde alırlar mı yoksa Şubat ayında sevkiyatta mı giderim bide emniyette bi işim var onu halledecek olsam ne gibi bi sorunla karşılaşırım. Cevap yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler


2018-01-13 02:15:57
11. Arkadaşlar hayırlı akşamlar e-devleten askerlik durum sorgusu yapınca 04.02.2018 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakınca yoktur diye bi yazı var bu nedir.
Birde kardeşim asker bundan dolayı erteleme oluyormu bilgisi olan varmı acaba


2018-01-28 21:46:01
12. Benim de bir sorum olacak. Yakın zamanda karadenizde olacam. Orada araba kiralamak istiyorum. Emniyete bildirim oluyor mu arkadaşın üzerine mi alalım. Kalma için ise günlük kiralık evlerde sıkıntı çıkma ihtimali nedir. 2 kişi gidecez.


2018-02-27 11:34:20

En Son Açıklama