Bedelli sözlük
Askerlik icin sistem onerileri Bedelli Sözlük
Kaçak 2Sen Askerde Cok Dayak Yersin 1kamuda memurum 3Askerlik Tecil 56pasaport 2üniversite terk tecil mümkün mü 1Kamuda calisiyorum tecilim bittigi zaman isten cikarma olur 19bakaya ve yoklama kacaklarinin guncel durumu 1288 liler ne durumda 4eve polis gelme olayi 2Bedelli konusunda duyum alan varmi 5Isyerine yazi gelme ihtimalini arttiran sebepler 6celp dönemi tercihi 1Askerlik subesinden tebligat 4para cezalari 82018 11Bedelli Askerlik Son Durum Teorileri 1390 dogumlular son tecil tarihi 1derdimizi tam anlatamiyoruz 3Bedelli Nedenleri 19Kilodan muaf 7Tebligat 11emresar 1askere gitmeyen sivil ölüme mahkum ediliyor 1201120142017 4
güncel başlıklar

Askerlik icin sistem onerileri

1. Askerlik için sistem önerileri


2017-09-25 23:38:14
2. Tek tip askerlik sistemi içinde, bütün yükümlülere seferberlik halinde vatan savunmasında gerekli olan 10 hafta temel askerlik ve ihtisas eğitimi verilmesi esastır. Bu eğitimlerden sonra gönüllü olarak göreve devam etmek isteyen Mehmetçiklere her ay en az asgari ücret seviyesinde maaş ödenecektir. Yani bugün verilen aylık 75 TL’lik harçlık yerine asgari 1.404,06 TL aylık ödeme yapılacaktır. Göreve devam eden askerlerin sigorta primleri dahil her türlü gideri devlet tarafından karşılanacaktır. Özel ihtiyaçları gereği eğitimini tamamlayan ve askerliğe devam etmek istemeyen Mehmetçiklerden en az asgari ücret seviyesinde aylık ödeme yapmasını öngören tek tip askerlik sistemin daha adil olacağı ve TSK’nın uzmanlaşma hedefine hizmet edeceği ortaya çıkmıştır. Yunanistan, Norveç, İsrail ve Finlandiya dahil bir çok ülkede uygulandığı gibi kadınlara gönüllü olarak askerlik yapma hak ve özgürlüğü verilecektir. Geçerli vicdani nedenlerle silahlı askerlik yapmak istemeyenlere 10 haftalık silahsız temel askerlik eğitiminden sonra sivil kamu hizmeti yapma seçeneği verilecektir. Vatan borcunu tamamlayan ve 12 aylık askerlik hizmeti sonrasında göreve devam etmek isteyen Mehmetçiklere ise asgari ücretin en az iki katı tutarında, yani 2.808 TL aylık ödenmesi uzmanlaşmış ordu için önemli bir kaynak ve adım olacaktır. Her gün yüzlerce gencimizden ve yakınlarından bedelli askerlik talepleri gelmektedir. “Bedelli Askerlik Platformu, Bedelli Askerlik Derneği, Yaş25Bedel15, gibi isimlerle örgütlenen Türk gençlerinin çağrılarına ve sorunlarına TBMM çözüm bulmak durumundadır. Mevcut sistemin adil olmaması ve kamu vicdanını sızlatması nedeniyle çeşitli istisnalar getirilmiştir. 1.800.000 üniversite öğrencisi ile birlikte 38 yaşına kadar askerlik görevi tecil edilen yaklaşık 3.250.000 milyonlarca genç kariyer planlamasında ve iş bulmada önemli sorunlar yaşamaktadır. Tek tip askerlik sistemi ile bu sorunların büyük oranda çözülmesi ve kamu vicdanında kabul gören bir askerlik sistemine geçilmesi amaçlanmaktadır.

Öngörülen “Tek tip askerlik sistemi” ile; 1927 yılında başlayan ve 90 yıldır uygulanan, adil olmadığı için kamuoyunda eleştirilen, TSK’nin terörle mücadelede kullandığı ileri teknoloji ürünü silah ve teçhizatın kullanılması dahil uzmanlaşma ihtiyacını karşılayan bir yapı haline getirilmesi gerekmektedir. Bu sisteme geçiş öncesi yaş gözetmeksizin, belirlenecek bir bedel ile çıkarılacak bir Bedelli Askerlik hem bakaya – yoklama kaçağı/tecil temizliği yapacaktır hem de yeni sisteme kaynak oluşturacaktır.


2017-09-25 23:56:35

En Son Açıklama