Bedelli sözlük
Bedelli Askerlik Son Durum Teorileri Bedelli Sözlük
Kaçak 2Sen Askerde Cok Dayak Yersin 1kamuda memurum 3Askerlik Tecil 56pasaport 2üniversite terk tecil mümkün mü 1Kamuda calisiyorum tecilim bittigi zaman isten cikarma olur 19bakaya ve yoklama kacaklarinin guncel durumu 1288 liler ne durumda 4eve polis gelme olayi 2Bedelli konusunda duyum alan varmi 5Isyerine yazi gelme ihtimalini arttiran sebepler 6celp dönemi tercihi 1Askerlik subesinden tebligat 4para cezalari 82018 11Bedelli Askerlik Son Durum Teorileri 1390 dogumlular son tecil tarihi 1derdimizi tam anlatamiyoruz 3Bedelli Nedenleri 19Kilodan muaf 7Tebligat 11emresar 1askere gitmeyen sivil ölüme mahkum ediliyor 1201120142017 4
güncel başlıklar

Bedelli Askerlik Son Durum Teorileri

2. Engel olan bir kaç madde var. Bunlardan biri kamuoyu baskısı. Ülkemizde eski zamanlardan beri süre gelen "her Türk asker doğar" mottosundan dolayı bazı kesimler bu olaya çok karşı çıkıyor. Konuşulup ikna etmeye çalıştığınızda mantıklı buluyorlar. Fakat yinede çıkacak bir bedelli yasasını sanki zenginleri kurtarma operasyonu olarak algılıyorlar. Kamuoyunda bu düşünce çok yaygın ve devlet olası tepkilerin ileride sürmesinden çekiniyor gibi duruyor. Yine de şu bir gerçek ki AKP halk istemese dahil eğer gerekli görüyorsa istediği şeyi yapmaktan çekinen bir parti değil. Örneğin kamuoyundaki onca tepkiye rağmen gelen eğitim sistemi değişikliklerini düşünebilirsiniz. Kamuoyu baskısının sanılanın aksine çokta yüksek olmadığı buradan söylenebilir.

Bunun yanında devam eden sınır ötesinde askeri operasyonlar var. Mehmetçiğin moralini bozmamak için şuan bir adım atılmıyor olması çok olası görünüyor. Irak ve Suriye tekrar durulmaya başlarsa gündem değişir ve bedelli askerlik gündem olur diye düşünüyorum. Mevcut hükümet gündem değişimlerini oldukça seviyor. İleride bu tip bir yola başvuracağı neredeyse kesin.

MHP, CHP öneriler sunmaya başladı. Bu iki partiden öneriler geldiğinde genelde AKP'de harekete geçiyor. Varsa bir önerileri onu devreye sokuyorlar, yoksa yeni bir öneri hazırlayıp yasalaştırıyorlar. İstisnalar hariç genelde AKP hükümeti kendi yolundan gitmeyi ve kendi çözümlerini yasalaştırmayı seviyor. Ortada başka öneriler varken AKP'den bu konuda bir adım atmasını beklemek oldukça gerçekçi.

Diğer taraftan AKP hükümeti şuan uluslararası politikalarla oldukça meşgul. Cumhurbaşkanı, başbakan diplomatik ilişkilerle uğraşıyor. Suriye ve Irak krizinden dolayı siyasetin meşgul olduğu bir durum var. Bedelli askerliğin böylesi sıcak bir ortamda onların gündemi olacağını hiç sanmıyorum. Fakat bu kriz ilerleyen aylarda çözülmeye başlayacak ve ortam sakinleşecektir. Ortam sakinleşince mutlaka yasa çıkacaktır.

Tahminim 2017 Kasım veya Aralık.


2017-10-23 18:45:12
basliga git

En Son Açıklama