Bedelli sözlük
bakaya ve yoklama kacaklarinin guncel durumu Bedelli Sözlük
Kaçak 2Sen Askerde Cok Dayak Yersin 1kamuda memurum 3Askerlik Tecil 56pasaport 2üniversite terk tecil mümkün mü 1Kamuda calisiyorum tecilim bittigi zaman isten cikarma olur 19bakaya ve yoklama kacaklarinin guncel durumu 1288 liler ne durumda 4eve polis gelme olayi 2Bedelli konusunda duyum alan varmi 5Isyerine yazi gelme ihtimalini arttiran sebepler 6celp dönemi tercihi 1Askerlik subesinden tebligat 4para cezalari 82018 11Bedelli Askerlik Son Durum Teorileri 1390 dogumlular son tecil tarihi 1derdimizi tam anlatamiyoruz 3Bedelli Nedenleri 19Kilodan muaf 7Tebligat 11emresar 1askere gitmeyen sivil ölüme mahkum ediliyor 1201120142017 4
güncel başlıklar

bakaya ve yoklama kacaklarinin guncel durumu

2. yapılan son düzenlemeler ile bakayaların ve yoklama kaçaklarının son durumunu ve maruz kalacakları yaptırımları toplamak istedim. Çoğu insan çevresinden duyduğu bilgilerle "şöyle yapıyorlarmış" gibi abartı düşünceleri doğru varsayıyor.

Öncelikle eski sistem ve yeni sistem arasındaki mantık farkı nedir? Eskiden bakaya veya yoklama kaçağı olmanız halinde sizi doğrudan askerlik şubeye gönderen ve askerlik şubeye gitmeniz halinde dayatma ve zorlama ile asker olduğunuz bir yapı vardı. Şuan ise o yapı tamamen kalktı. Askerlik şubeleri daha anlayışlı ve anayasal haklarınızı koruyor. Öyle ki askerlik şubeleri bile artık "Bir süre daha kaçak git, okulu bitirince belgelerini getir kısa dönem yap" diyerek sizi askerlik şubesinden yolluyorlar. Eskiden bu gibi dialoglar kesinlikle kurulamıyordu. Daha bilinçli ve haklarınıza saygı duyan personeller görev alıyor. En büyük değişimlerden birisi bu. Diğeri ise yukarıda değindim kolundan tutup askere alma olayının kalkmış olması.

Gelelim günlük hayatı nasıl etkilediğine;

Diyelim ki bir şekilde bakaya veya yoklama kaçağı durumuna düştünüz ve tecil şansınız bulunmuyor. Teslim olduğunuz anda askersiniz diye varsayalım. Bu durumda sokakta normal gezerken hiç bir yaptırımı yok. Evinize hiç bir zaman asker gelmiyor. Gelse bile kolunuzdan tutup sizi askerlik şubesine götürmüyor. Eskiden bu tip olaylar yaşanırdı. Yukarıda anlattığım değişimlerden dolayı bu durum tamamen ortadan kalktı. Kimlik kontrolü yapılan aramalar sırasında bakaya veya yoklama kaçağı olmanız anlaşılması halinde size polis veya ilgili personel tarafından bir tutanak tutuluyor. İmzalayacağınız bu tutanak özetle; 15 gün içerisinde askerlik şubesine gidip işlemlerinizi yapacağınızı, yapmamanız halinde para cezasına maruz kalacağınızı ve bunların size anlatıldığını sizinde bunu anladığınızı beyan ettiğiniz imzalı bir resmi kağıt niteliğinde.

Varsayalım 15 gün içinde gidip teslim olmadınız. Bu durumda tekrar yakalandığınızda para cezanız katlanıyor. Diyelim ilk yakalandığınızda 200tl olan borç, 2. yakalandığınızda 600, 3. yakalandığınızda 2000, 4. yakalanmada 5000 (bu miktarlar tamamen uydurma, ama mantık olarak bu şekilde katlanıyor) gibi katlanarak para cezanız artıyor.

Para cezalarını hemen mi ödüyorsunuz? Hayır. İşin zaten tam olarak kaçak kalmanıza yardımcı olan kısmı burası. Bu tip askerlik cezalarını zaten ödeyemiyorsunuz. Askerliğinizi yapıp bitirdiğinizde sizin karşınıza çıkıyor.

Yukarıdaki tabloya uzaktan bakıp, parçaları birleştirince şöyle bir manzara karşımıza çıkıyor; kaçak olarak yakalandığınız her ortamda bir tutanak imzalayıp askerlik şubeye gitmeniz "rica ediliyor". Bu ricayı yerine getirmezseniz para cezası alıyorsunuz. Para cezası ödemezseniz, mevcut para cezalarınız katlanarak büyüyor. Hiç bir şekilde zorla askere gönderilmiyorsunuz. Bu durumda sonsuza kadar para cezanız büyüyerek kaçak olarak sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Para cezaları ne olacak peki? Bedelli askerlik çıkması halinde, mevcut (geçmiş veya gelecek için) tüm bakaya veya yoklama kaçaklığından doğan borçlarınız siliniyor. Yani tutanaklar sırasında kesilen o cezaların tamamı iptal olacak. Sadece bedelli askerlik ücretini ödeyeceksiniz. Bedellinin çıkması sırf bu haliyle bile gerekli.

Peki bakaya veya yoklama kaçağı olmak hayatı neden olumsuz etkiliyor?

1- Psikolojik olarak çok ağır bir durum. Stress günümüzün en büyük sorunu. Anksiyete, Panik Atak vb. onlarca hastalığı besliyor.
2- Otellerde kalmanız halinde sabahın ilk ışıklarıyla polis otele geliyor. Çünkü oteller kimlik bilgilerinizi polise bildirmek zorunda. Gbt'den kaynaklı onlarda otele gelip size yukarda anlattığım tutanağı imzalatıp dönüyorlar.
3- Şehirler arası otobüs yolculuklarında OHAL nedeniyle şu dönem yollarda aramalar oluyor. Otobüs durdurulup kimlikler toplandıktan sonra bir anda isminiz otobüs içinde yankılanır. Tutanak imzalatıp sizi geri otobüse yollarlar.
4- Bir işyerinde çalışmaya başlamanız halinde, işyerine uyarı gönderiliyor. Uyarı içeriği ise özetle şu şekilde; çalışan kişinin askerlik durumu nedeniyle 15 gün içerisinde askerlik şubeye gitmesi gerektiği ve kişinin işten çıkartılmaması durumunda işyeri sahibinin hapis ve para cezası ödeyeceği ihtarı gidiyor. Bu demek oluyor ki artık işsizsiniz. Kayıt dışı çalışmamanız halinde çalışarak para kazanma kanalınız tamamen kapanıyor.
5- Yurtdışı uçak seferlerinde mutlaka polis sizi çeviriyor. Orada şansınız yaver giderse tutanak doldurup uçağa yetişebiliyorsunuz. Şansınız yoksa gözaltı gibi bir işlem başlıyor ve ifade verip durumunuz (ülkeden mi kaçıyorsunuz gibi sorulara yanıt aranıyor.) anlaşılmaya çalışılıyor. Yurtdışı yasağınız yoksa tutanak doldurup uçağa yetişmeye çalışabiliyorsunuz. Engel varsa biletiniz yanıyor. ( Yurtiçi uçak seferlerlerinde gbt sorun olmuyor. Şehirler arası yolculukta hatta en sorunsuzu uçak yolculuğu )

Özetle şuan askere dilediğiniz sürece gitmeyebiliyorsunuz ama bunun zorlukları oluyor. O zorluklar ise sosyal olarak kısıtlamalar ve maddi kaynakların kesilmesi anlamına geliyor. Bunu karşılayabilenler bedelliyi bekleyebilir ama sürdürebileceğinden endişesi olanların daha fazla cezai işleme girmeden askerliği aradan çıkartması mantıklı görünüyor.

Fırsatım oldukça güncellemeye çalışacağım.


2017-10-21 19:41:42
basliga git

En Son Açıklama